Naginata (vystoupení + workshop)

Naginata (vystoupení + workshop)

Sobota 6. 5. 2023 17:00–18:30
A1, Stan bojovníků

Atarashii Naginata je disciplína, která se věnuje cvičení se zbraní nazývanou „naginata“. V současné době se k tréninku používá tzv. shiai naginata o délce 2,1 – 2,25 m a minimální váze 650 g. Mimo shiai-naginatu používají pokročilejší cvičenci také tzv. celodřevěnou naginatu, se kterou se cvičí Zen nihon renmei kata. Tréninkové oblečení se sestává z bílého keiko-gi (kabátku), bílého obi (pásku) a černé nebo tmavě modré kalhotové suknice hakama. Další součástí tréninkového vybavení, podobně jako v kendo, je ochranná zbroj – bogu.

 

Tréninkovou jednotku bychom mohli rozdělit na dvě části. První se skládá z nácviku základů (kihon) a sestav, které se nazývají Shikake-Oji. Další část tréninku je pak věnována nácviku zápasu v bogu. Cílem tréninku není samozřejmě pouze vítězství v soutěži. Cvičení by mělo směřovat k harmonickému rozvoji jak po fyzické tak i psychické stránce cvičence. Naginatě se mohou věnovat jak muži tak i ženy bez rozdílu věku. Pravidelné cvičení má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, a protože se cvičí jak na pravou i levou stranu napomáhá k vyvážené stavbě těla a jeho správnému držení. Kromě toho zlepšuje a rozvíjí koncentraci, duševní kondici a udržuje bystrou mysl a vitalitu. Tak jako u všech japonských bojových umění je nedílnou součástí také jistý druh etikety a projev zdvořilosti a respektu vůči tréninkovému partnerovi a učiteli.

 

V naginatě se konají také soutěže, a to především ve dvou disciplínách: Engi Kyogi a Shiai Kyogi. Engi Kyogi (soutěž v provádění technik) je disciplína, kdy proti sobě soupeří dva týmy/páry, přičemž rozhodčí hodnotí technickou úroveň páru v porovnání s druhým týmem. U shiai Kyogi jde vlastně o „volný“ zápas v bogu.