Kimono

Obrázek uživatele klem.veronika
Út, 15. 5. 2012 - 09:56 [ klem.veronika ]

Ahojky, hledala jsem na internetu, jestli není nějaký český obchod prodávající kimona, yukaty atd, ale nenašla. Byla jsem tedy zvědavá na cenu zásilky ze zahraničí. Našla jsem tuto stránku http://www.kimono-yukata-market.com/ a zjistila, že poštovné je cca kolem 600 Kč. To není tak strašné. Přemýšlím, že pokud má někdo zájem, pomohu mu objednat z této stránky kimono. Měli byste zájem?

Viktor N.
Čt, 17. 5. 2012 - 17:52
2 Elien

Díky za tipy. Jinak zkus si prosím přečíst pozorněji, co jsem napsal (nejen o kvalitě Sakury). Myslím si, že se tu „hádáme“ zbytečně… :-)

Obrázek uživatele Elien
Elien
Čt, 17. 5. 2012 - 17:03
Viktor

Ne, plným názvem je to jukata. A divil by ses, kolik lidí tu má pravá kimona, nebo teď přemýšlí, že si ho pořídí. Je to sice investice tak 2-3 tisíc korun i se vším, co je k tomu potřeba, a ne, nepořídíte si za to nové, ale "jen" použité kimono, ale postupně se to dá poshánět. Hodně cosplayerů dá za svoje kostýmy víc peněz, než by dalo za pěkné hedvábné kimono. A to se týká třeba i látky na plášť tvojí dcery, který jsi tak mile nazval "obskurností"...

Třeba Shinei (http://www.net-shinei.co.jp/com/index.php) mívá i nové jukaty, jak pánské, tak dámské, a to za mnohem nižší cenu, než Sakura. Taktéž Ichiroya (http://www.ichiroya.com/) a ta navíc s velmi profesionálním servisem. Sakura je extrémně drahá v poměru cena/výkon a vůbec ne tak kvalitní, jak si myslíš.

Na rozhovor po přednášce si bohužel nepamatuji, loni jsme měli na Aki jen workshop, stejně tak předloni. Bohužel bývám na těchto festivalech dost vytížená, takže se můj mozek omezuje na "Stůj rovně, nepadej, mluv zřetelně, dělej malé krůčky, co nejrychleji to kimono sundej" ^_^

Viktor N.
Čt, 17. 5. 2012 - 15:51
2 Elien & klem.veronika

Elien: nojo, plným názvem yukata kimono. Ale na ručně vyšívaná hedvábná kimona tu bude mít asi málokdo. Bez urážky. Spíš si myslím, že na 95 % postačí ta „odlehčená verze“ na akce typu Animefest, tu „plnou verzi v plné palbě“ využije skutečně jen málokdo… Jinak souhlas. Kdybych měl ručně vyšívané a hedvábné kimono, byla by ho škoda jen tak vzít na podobný festival. Tak nakonec jsme se shodli, ne? :-)

PS: myslím že na tvé přednášce jsem byl na Akikonu. Po přednášce jsme se spolu i bavili, jestli si dobře vzpomínám…

Klem.veronika: no já nevím, jiný obchod jsem už nenašel (kdyby někdo našel něco podobného, dejte vědět!). Jen jsem chtěl od začátku říci, že od relativně levného obchodu nelze očekávat špičkovou luxusní kvalitu, jakou měla na mysli Elien. Ale použitelné to je a poslouží to (za ty peníze) velmi dobře. Toť můj názor…

Obrázek uživatele klem.veronika
klem.veronika
Čt, 17. 5. 2012 - 13:44
Viktor a Elien

Koukám, že diskuze je opravdu živá. Hlavní je, že se nám všem líbí kimona. Osobě bych chtěla trochu lepší kvalitu než popisuje Viktor, ale zase ne to nejkvalitnější a nejdražší kimono na trhu :-D

Obrázek uživatele Elien
Elien
Čt, 17. 5. 2012 - 11:12
Viktor

Takže Viktore, to co jsi koupil sobě i holkám je jukata, ne kimono. Ty se samozřejmě bežně perou, já je házím do pračky po každém použití, protože se nenosí s nagajubanem, ale rovnou na tělo. Je to totiž ryze letní festivalové oblečení. Tudíž válení se po zemi na Animefestu je primární účel.

Na Sakuře jsem kupovala i tu svoji, takže vím, co jsou jejich jukaty zač a že to není žádná sláva. Naštěstí nejsou rozpárané švy až takový problém jako u hedvábného kimona, protože vezmeš obyč nit a zašiješ tak jak díru na ponožce. A děkovný dopis od majitele obchodu a vějíř dostane každý, kdo tam kupuje. Ten můj má papírovou výplň a obrázek je taková abstraktnější krajina se zelenou loukou, pár kytkami... S malými getami se počítá, pata má totiž maličko přesahovat konec, aby noha vypadala menší a roztomilejší (ne, nebudu se hádat o idiocii téhle myšlenky). Co se obi týče, jsou dělaná na japonskou postavu, ale s délkou tří metrů by ani oplácaní češi neměly mít problém, stačí jen vědět jak na to.

Ty máš svoje jukaty jen na Animefest, tak jako spousta jiných lidí. Já ale svoje kimona (ano, z hedvábí, ručně vyšívaná a malovaná, v hodnotě mnoha tisíc korun) nosím na různé kulturní akce spojené s Japonskem nebo i v rámci zaměstnání, jelikož se příležitostně na pořádání akcí s japonskou tématikou podílím.Když tě budu částečně citovat, ano, na tohle "levné" kimono pohlížím jako na nějakou svátost. Dosvědčit můžou účastníci mého a Niennina workshopu na letošním Animefestu, nebo ti, kteří se zůčastnili jedné z mnoha našich přednášek na téma "Japonské kimono".

Viktor N.
Čt, 17. 5. 2012 - 10:45
2 Elien

Nojo, březovskou vodu máme fakt poněkud tvrdší, to jo. :)

štítky jsem našel a z rozsypaného čaje jsem vyluštil: 100% bavlna, praní max. 30 °, žehlení na 1. stupeň, žádné chem. čištění! To samé platí i pro nagajuban. Kimono je barvené pravděpodobně reaktivními barvami (jenž se fixují v parním tunelu), takže by nemělo hrozit žádné seprání barev (ale použil bych nějaký velmi kvalitní/jemný prací okraj, tedy prostředek a spíš v menším množství).

Kimona jsem koupil na Sakuře: http://www.kimono-yukata-market.com/ poštovné do ČR je 50 USD, za příplatek 10 USD to pošlou express (takže do 5 dnů je to doma na stole, jinak do 10–14 dnů). Na balík napíšou „oblečení“ a celnicí to zatím prošlo okamžitě a bez jakéhokoliv doplatku a většího zkoumání (tedy žádné clo nebo DPH). Už jsem tam nakupoval dvakrát a majitel obchodu mi osobně napsal děkovný dopis a přibalil jako dárek vějíře… :-) 
Materiálem kimona (i nagajubanu) je tenká bavlna (látka je opravdu velmi lehká a tenká) — naštěstí, protože v sálech je spíše vedro. Obi je samozřejmě z tlusté a velmi pevné bavlněné látky. Mají jen jednu velikost pásu, takže pokud má někdo trošku silnější postavu než štíhlou, délka obi pak nemusí stačit!!! Fusekle jsem již blíže nezkoumal, dřeváky (geta) jsou prostě ze dřeva a štítek na nějaké praní a žehlení neobsahují :) Jo a bacha, pokud máš větší nožku, tak s dřeváky budeš mít problém, jejich největší je na velikosti 38 (25,5 cm) a pak mají jen střední, což odpovídá 36 (24 cm), takže výběr nic moc…

Ano, přístup mám k tomu ryze pragmatický. Kimona (pro sebe a moje holky) jsem kupoval výhradně na Animefestovní akce. Kdybych kupoval skutečně kvalitní kimono v ceně hodně moc přes 15k (a nikoliv všechny tři dohromady okolo 15k), tak bych očekával mnohem vyšší kvalitu, ale také — kam jinam to nosit, než na akce typu Animefest? A když není volné místo k sezení v sále, tak se holt opatrně posadím na koberec. S tím se prostě musí počítat. Takže ano, na tohle levné kimono nepohlížím jako na nějakou svátost, ale prostě jako na lepší oblečení na výjimečné akce typu Animefest…

Poprvé jsem vzal kimona vloni a kupoval jsem je půl roku dopředu (chtěl jsme mít jistotu, že přijdou včas). Ani nevíš, jakou to dalo práci udržet před holkama tajemství a dát jim to dvě hodiny před animefestem jako překvapení! Ale stálo to za to! :-) Letos se ale starší dcera na kimono vykašlala a vzala si nějaký obskurní černý pršiplášť s nějakými směšnými obláčky, k tomu nemám co dodat… :-7 Mladší to vzala pragmaticky — nyní má jedno kimono navíc.

Obrázek uživatele Elien
Elien
St, 16. 5. 2012 - 10:25
Viktor

Asi máme trošku jiný pohled na to, co za oblečení vlastně kimono je. Pro mě jsou to sběratelské kousky a pokaždé, když je beru na sebe, cítím z nich trošku historie. Co se nošení a péče týče, přirovnávám je (pro laiky pochopitelnější) k večerním plesovým šatům. Ovšem plesovým ve stylu Plesu v Opeře, ne hasičskému bálu v Horní dolní. Když už bych si totiž pořídila šaty za x tisíc korun od známého návrháře, velmi pozorně bych si nastudovala, jak je skladovat, aby se mi ve skříni nezničily, když do ní denně lezu. A do praní bych se taky moc nehrnula, protože na to nebyly dělané, takže bůhví, jak by vypadaly po jednom či nedejbože více máčení v naší tvrdé Brněnské vodě (ne, Praha na tom s vodou není líp).

Velmi by mě zajímalo, která konkrétní kimona máte. Stačil by link z toho obchodu. A také to doporučení výrobce, to mě fascinuje, protože jsem zatím na žádném kimonu/jukatě/hakamě cedulku s pokyny jako na normálním oblečení nenašla. Dostal jste k tomu nějaký speciální návod? O něčem takovém totiž slyším poprvé.

Viktor N.
Út, 15. 5. 2012 - 23:45
odpověď: Nienna

hm, zvláštní. Výrobce přitom doporučuje použití pračky (akorát dát kimono do síťky a nepoužívat sušičku). A že by opatrné složení (umístění spolu s jemným voňavým mýdlem do originálího obalu a pak na čestné místo ve skříni) mohlo způsobit nepevnost švů? A že by přehození popruhu lehkého baťůžku (v němž jsem měl program, svačinu a klíčky s mobilem) přes rameno mohlo způsobit puštění nití ze švu ze spodního lemu kimonna? Ale no tak… :-)))

A že bych kimono před praním měl nechal rozpárat? To už si rovnou nechám ušít nové! :-)

Tohle není žádné přírodní hedvábí s výšivkou zlatou nití, ani žádná posvátná relikvie. Buďme trošku pragmatičtí, ano? To už mi připadá jako v případu, kdy někdo reklamuje obuv po týdnu nošení a prodavačka opáčí: „ale paní, vy jste v tom chodila?“ :-)

Nienna
Út, 15. 5. 2012 - 22:36
Kimona, kdyz uz je musis

Kimona, kdyz uz je musis balit, se zasadne bali do nekyseleho papiru, bez jakychkoliv vonavych mydel!

Stejne tak by se kimono nemelo prat, pouze se vyvesuje na stinne! misto(kvuli barvam) a kdyz uz chces mermomoci prat, tak se musi rozparat, vyprat zvlast a potom znovu sesit.

Navic, nevim jak ty, ale ja si na AF beru kimono pouze na sezeni, navic, kimona proste nejsou stavena na litani po arealech. Je taky otazka, jak to oblekas, jak to skladas a jak celkove se o ta kimona starate. Tim te nechci urazit, to je proste fakt. Na AF jsem potkala pana, ktery pres kimono vlacel batoh - pak se nemuzou lide divit, ze to obleceni nevydrzi - neni na to staveno. Pro srovnani, je to, jako kdyby ses snazil nosit slipy pres kalhoty. Taky to nebude ono.

To Veronika:

Posli mi na email rovnou seznam yukat/kimon odkudkoliv, co se ti libi. Poslu ti nazpet to, co si myslim, ze by ti mohlo byt a stoji za to koupit vzhledem k pomeru cena/vykon ;) Bude to tak nejjednodussi. Sakura rozhodne neni levny eshop, a uz vubec to neni vyrobce kimon, pouze je prodava. Zajimava stranka je i ichiroya.com , ale tam je drahe postovne i kimona. Na druhou stranu je to velmi profesionalni obchod, jak sluzbami, tak kvalitou.

Viktor N.
Út, 15. 5. 2012 - 20:22
sakura market

Jinak kdyby někdo naleznul ještě jiného výrobce kimon, než je http://www.kimono-yukata-market.com/, tak dejte vědět. Sakura je opravdu hodně levný obchod, ale myslím si, že bych dal příště přednost mnohem vyšší kvalitě. Sekáčů jsem našel hafo, ale o to zájem fakt nemám…